Archívna stránka Programového obdobia 2009-2014
Aktuálne informácie nájdete na adrese www.eeagrants.sk / www.norwaygrants.sk

Žijúca legenda horskej cyklistiky Filip Polc na podujatí úradu vlády Herkules na kolesách

10.08.2016
Už zajtra, vo štvrtok 11.augusta 2016 sa v Užhorode na Ukrajine začne medzinárodné podujatie Herkoles – Herkules na kolesách, ktorého organizátorom je Úrad vlády SR a ktorého cieľom je spoznať a spopularizovať turistické atrakcie regiónu Zakarpatska a východného Slovenska v rámci programu Cehraničnej spolupráce  s Ukrajinou, ktorý je financovaný z Nórskeho finančného mechanizmuštátneho rozpočtu SR na obdobie 2009 – 2014 v celkovej výške 12 720 000 eur (www.eeagrants.sk).

Účastníkmi podujatia sú najmä mladí ľudia a školopovinné deti z Ukrajiny, Nórska a Slovenska, ktorí zažijú jazdu v skutočnom cyklistickom pelotóne, množstvo atrakcií a dobrodružstiev.  Spoznajú zaujímavé miesta, ako je múzeum v Zemplínskych Hámroch, drevené chrámy, observatórium na Kolonickom vrchu a ďalšie. Veľkou atrakciou bude ukážka jazdy žijúcej legendy horskej cyklistiky Filipa Polca prezývaného aj Polcster - slovenského reprezentanta v horskej cyklistike v zjazdových disciplínach, ktorý sa špecializuje na mestský zjazd. V posledných rokoch valcuje na City Downhill World Tour, kde už niekoľko ročníkov získal titul šampióna, a pred olympiádou v Riu sa s ním radil aj majster sveta Peter Sagan J
Svoje umenie predvedie dňa 13. augusta 2016 na Sninských rybníkoch, kde absolvuje s cyklopelotónom cyklotrasu na úpätí Vihorlatských vrchov po bývalej úzkokoľajke.

Slávnostná časť podujatia sa uskutoční v piatok 12.augusta 2016 napoludnie na hraničnom priechode Malyj Bereznyj – Ubľa. Zúčastnia sa jej Charge d’Affaires Nórskeho veľvylsanectva v SR, J.E. Per Øystein Vatne, veľvyslanec Slovenskej republiky v Nórsku, J.E. František Kašický, generálna konzulka Slovenskej republiky na Ukrajine, J.E. Janka Burianová; generálny riaditeľ sekcie bilaterálnych finančných nástrojov Úradu vlády SR  Ján Krak, zástupcovia gubernátora Zakarpatskej oblasti Ukrajiny a ďalší hostia, ktorí sa po programe pripoja k pelotónu.

Viac o podujatí aj s kompletným programom  nájdete na stránkach: www.gotocarpathia.sk/Herkoles;http://www.vlada.gov.sk/program-cyklopodujatia-hekoles-–-herkules-na-cestach/ .

Účastníci a hostia cyklopodujatia sú novinárom k dispozícii najmä v piatok 12.augusta 2016 počas príchodu na štátnu hranicu a po  slávnostnom otvorení podujatia na uvedenom hraničnom priechode.Kontakt pre médiá:  Tatiana Kmecová, Úrad vlády SR; tatiana.kmecova@vlada.gov.sk; mobil: +421 915 984 227.